Mydło zostało wynalezione wcześniej niż pralka - to oczywiste. Ale czy frytki pojawiły się przed pralką? I czy na pewno najpierw wprowadzono do użycia temperówki, a dopiero potem skrzynki pocztowe? Takie pytania stawia seria Timeline - doskonała gra familijna dla całej rodziny, która w przyjemny sposób sprawdza wiedzę ogólną o wynalazkach, które każdy z nas dobrze zna, ale najczęściej nie na tyle, by umiejscowić je idealnie w czasie...
„Timeline” to familijna seria gier karcianych, której początki sięgają 2010 roku. W Polsce cyklicznie wydawane są kolejne części m.in. „Timeline Polska”, „Timeline Odkrycia” i „Timeline Wynalazki”. „Timeline: Wiedza Ogólna” to najnowsza odsłona gry, ale już na wstępie warto podkreślić, że łączy się ona z poprzednimi – jeśli mamy wcześniejsze wydania, możemy wtasować w nie karty i cieszyć się jeszcze ciekawszą rozgrywką. Na wyjaśnienie zasad przyjdzie jeszcze czas – na razie zobaczcie co chowa się w tym niewielkim pudełku…
„Timeline: Wiedza Ogólna” – co w pudełku?
„Timeline: Wiedza Ogólna” podobnie jak „Dobble” czy „Plusk!” przykuwa wzrok metalową puszką, w której chowa się cała gra. Pudełko jest o tyle atrakcyjne, że posiada żłobione, wypukłe elementy, co według mnie nadaje wielkiego smaku i sprawia wrażenie obcowania z ekskluzywnym produktem. Wrażenie te nie ustępuje po zdjęciu pokrywy. Wnętrze pokryte jest czarnym aksamitem! Jednak o uroku „Timeline” świadczą głównie ilustracje.
W sumie znajdziemy tu 110 dwustronnych kart. Na awersie znajdziemy rysunek z opisem karty, natomiast na rewersie dokładnie to samo, lecz wzbogacone dodatkowo o datę powstania danego wynalazku, miejsca czy odkrytego zjawiska. Malarski, szczegółowy styl skąpany w lekkiej, ciepłej tonacji wywarł na nas duże wrażenie – te karty aż chce się oglądać. I to nie tylko ze względu na wygląd, ale też na bardzo ciekawą wiedzę, jaką ze sobą niosą. Nigdy nie zastanawiało mnie kiedy wynaleziono herbatę w torebkach, czy kosz na śmieci, a są to przecież przedmioty, z którymi obcujemy na co dzień, a tutaj proszę – co karta to ciekawostka. Jedynym minusem jest rozmiar – karty do „Timeline’a” są malutkie – to około 1/4 tradycyjnych kart do pokera. Szkoda, że zdecydowano się na taką formę, bo większe karty układałoby się po prostu wygodniej.
„Timeline: Wiedza Ogólna” – zasady gry
„Timeline: Wiedza Ogólna” to jedna z tych gier, które da się wytłumaczyć nowym graczom w ciągu minuty. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart z ręki. Na starcie otrzymujemy ich określoną przez liczbę graczy ilość – w naszym przykładzie przy czterech osobach każda otrzymuje po 5 kart, które kładzie datą do dołu. Reszta kart tworzy stos. Ze stosu na początku wyciągamy jedną kartę i układamy na środku stołu w taki sposób, by widoczna była data wydarzenia. Następnie po kolei każdy gracz wybiera ze swojej ręki jedną kartę i decyduje o tym, czy umieści ją po lewej czy po prawej stronie karty startowej. Jeśli położy ją z lewej strony to oznajmia, że jego zdaniem wydarzenie z karty miało miejsce PRZED datą określoną na karcie startowej. Analogicznie położenie jej z prawej strony to znak, że zdaniem gracza wydarzenie miało miejsce PO tej dacie.
W naszym przykładzie Grzesiek uważa, że powstanie komiksu o Supermanie nastąpiło wcześniej niż pierwszy lot promu kosmicznego, dlatego układa kartę po lewej stronie
Gdy karta zostanie położona gracz odkrywa ją i sprawdza właściwą datę. Jeśli obstawił prawidłowo karta zostaje na swoim miejscu. Jeśli popełnił błąd, wówczas znika ona ze stołu i nie bierze już udziału w grze, a gracz dobiera na rękę wierzchnią kartę z talii. A co, gdy na naszej osi czasu znajdują się już dwie karty?
Czy kuchenka mikrofalowa powstała przed czy po wystartowaniu pierwszego promu kosmicznego? A może jeszcze przed opowieścią o Supermanie?
Wówczas gracz może dodatkowo położyć kartę pomiędzy wyłożonymi już kartami. Tym samym im więcej kart zostanie położonych na linii czasu, tym wybór będzie musiał być bardziej precyzyjny. Gra kończy się w momencie gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart.
„Timeline: Wiedza Ogólna” – wrażenia z gry
Już przy pierwszej rozgrywce byliśmy zaskoczeni poziomem swojej… niewiedzy. Okazało się, że 90% kart stanowiło dla nas nie lada zagadkę. Myliliśmy się nawet o kilka stuleci. Mimo tego, że na kartach znaleźć można jedynie daty i niekiedy twórców wynalazków, to mechanika gry sprawia, że można się tu sporo nauczyć. Wbrew pozorom gra bardzo sprzyja dyskusjom – przy każdym ruchu wspólnie zastanawialiśmy się, gdzie powinno się położyć taką kartę i zdania były często podzielone. Zazwyczaj familijne gry planszowe nastawione są na głęboką rywalizację, a tutaj w ogóle jej nie odczuliśmy. Bardziej cieszyło nas to, że udało nam się odgadnąć trafne położenie karty, niż to, że przeciwnik radzi sobie z tym lepiej. To zaś sprawia, że „Timeline” idealnie nadaje się na rodzinne posiedzenia.
„Timeline” nie wymaga podawania dokładnej daty, ale uczy poprawnego umiejscowienia wydarzeń w czasie
Wbrew pozorom przy kolejnych podejściach nie było dużo łatwiej bo mimo wszystko trudno zapamiętać ponad 100 kart. W trakcie pojedynczej gry korzysta się najczęściej z 20-40 kart i to przy bardzo różnych ustawieniach. Dlatego regrywalność jest wysoka, a nawet jeśli po pewnym czasie talia się nam znudzi, to możemy połączyć ją z innymi częściami tej serii. Za grą przemawia też stosunkowo niska cena (średnio poniżej 40 zł).
Timeline: Wiedza ogólna - Ocena końcowa
-
9/10
-
8/10
-
6/10
-
8/10
-
9/10
Timeline: Wiedza ogólna - Podsumowanie
Świetna pozycja dla początkujących graczy – proste zasady, szybka rozgrywka, piękne wykonanie i aspekt edukacyjny sprawiają, że warto posiadać choć jedną część tej doskonałej i popularnej serii familijnych karcianek.
User Review
( vote)Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy księgarni internetowej Tania Książka