Gry online to doskonały sposób na to, aby spędzić przyjemnie czas, a jednocześnie rozwinąć zręczność i logiczne myślenie. Produkcje sieciowe dają również możliwość tego, aby dziecko uczyło się współpracy. Ponadto takie rozgrywki są o wiele ciekawsze. Mamy przed sobą prawdziwych graczy, więc w dużej mierze to od ich umiejętności zależy, jak potoczy się zabawa.
Innymi słowy gry wieloosobowe są o wiele bardziej ekscytujące niż gry dla pojedynczego gracza gdzie co najwyżej mierzymy się z komputerem. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane gry dla chłopców, według zestawienia opracowanego w 2018 roku przez organizację Internet Matters, badającą m.in. cyfrowe trendy u dzieci.
Roblox
Wiek: 7+
Jeżeli Twoje dziecko lubi układać klocki LEGO to „Roblox” może się stać jego ulubioną grą. Rozgrywka jest nietypowa, ponieważ przypomina bardziej zabawę w piaskownicy – gracze sami kreują środowisko gry, tworzą scenariusze i bawią się online z innymi. „Roblox” pozwala na nieograniczoną zabawę – począwszy od tworzenia postaci, poprzez wznoszenie budynków, aż po reguły panujące w danym „świecie”. Nie ma problemu by łączyć klimaty fantasy z futurystycznymi robotami, czy wyścigi w dżungli. W grę przypominającą nieco „Minecrafta”pod kątem wizualnym, acz pozwalającą na znacznie więcej możliwości gra ponad 56 milionów osób.
Fortnite: Battle Royale
Wiek: 12+
Absolutny hit, jeżeli chodzi o liczbę grających osób. Z danych z grudnia 2018 roku wynika, że w „Fortnite’a” gra już 200 milionów graczy. Skąd bierze się fenomen tej kolorowej strzelanki? Po pierwsze z tego, że pozwala ona bawić się na mapie aż 100 osobom na raz – w tytułowym trybie battle royale, zwycięża ostatni gracz, który utrzyma się przy życiu. Kolorowa stylistyka oraz brak krwi (zamiast niej z trafionych przeciwników wypadają punkty) sprawia, że gra w nią bardzo dużo dzieci. Do tego jest mocno wspierana przez twórców – regularne aktualizacje dorzucające co rusz nowe rzeczy sprawiają, że rozgrywka się nie nudzi. „Fornite” jest ponadto darmowy i można w niego grać nie tylko na PC, ale też konsolach i smartfonach.
Overwatch
Wiek: 12+
Zanim na rynku pojawił się „Fortnite” młodzież zagrywała się (i zagrywa do tej pory) w „Overwatcha”. To również strzelanka, ale w bardziej klasycznym stylu, nastawiona na kooperację drużynową. Istotą „Overwatcha” są ciekawi bohaterowie o unikalnych umiejętnościach. Dzieciom na pewno podoba się także kreskówkowa oprawa wizualna. Rodzice mogą też być spokojni o psychikę swoich pociech – podobnie jak w „Fortnite”, tak i tutaj nie zobaczymy kropli krwi.
War Thunder
Wiek: 12+
War Thunder to gra nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Jest ona niezwykle wciągająca – przenosimy się do czasów drugiej wojny światowej oraz wojny koreańskiej. Do rozbudowany symulator bojowy, który wymaga nie tylko zręczności, ale również współpracy. Możemy wziąć tutaj udział w bitwach łączonych. Wymagają one kooperacji pomiędzy operatorami czołgów, marynarzami, a także pilotami. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowo realistyczną grafikę, dzięki której rozgrywka jest jeszcze ciekawsza. Ponadto do naszej dyspozycji oddano szereg pojazdów, takich jak np. czołgi, myśliwce, bombowce, samoloty, a także wiele innych. Nie można również o zaawansowanej broni. Każdy pluton może zawierać maksymalnie cztery osoby. Do walki możemy stanąć również w pojedynkę, więc wszystko zależy od naszych oczekiwań. Należy wspomnieć również o ciekawych funkcjach społecznościowych. Możemy m.in. zawrzeć sojusz z wrogiem, czy też stworzyć klan bojowy.
Warframe
Wiek: 18+
Na koniec zostawiliśmy świetną pozycję dla „dużych chłopców”. W „Warframe” wchodzimy w skórę białych ninja. Możemy operować zarówno bronią dystansową, jak i białą. Gra jest połączeniem klasycznej strzelanki oraz produkcji RPG. Naszym zadaniem jest sukcesywne pokonywanie misji. Tylko wtedy odblokujemy sobie dostęp do dalszych rozgrywek. Możemy przenieść się na nowe księżyce oraz planety. Misja mają zróżnicowany poziom trudności. Warto wspomnieć o misjach przetrwania – naszym zadaniem jest jedynie przetrwanie przez możliwie najdłuższy czas. Zwykle działania wroga są w tym czasie wzmożone, tak aby rozgrywka nie była zbyt prosta. Oczywiście możemy wykazać się sprytem – w tym celu musimy rozwiązać szereg zagadek logicznych, które pozwalają np. uszkodzić system monitoringu.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem bananki.pl