Gra planszowa może być genialnym prezentem świątecznym, pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrana. Dziś chciałabym polecić Wam gry wydawnictwa FoxGames, które niezmiennie bawią moją rodzinę i które w mojej opinii idealnie nadają się właśnie na świąteczny upominek. Nie jest to ranking, więc nie kierujcie się tu pozycją na liście. Każda z tych gier zasługuje na uwagę i mam nadzieję, że niniejszy tekst podpowie Wam, który z tych the beściackich tytułów najbardziej przypasuje obdarowywanej osobie.
#1. Sagrada
Idealna dla: dziadków, rodziców i fanów układanek

W tej grze budujemy witraże słynnej hiszpańskiej katedry
Chyba żadna inna gra FoxGames nie zrobiła dotąd takiej furory jak właśnie „Sagrada”. To królowa logicznych abstraktów, gra urzekająca zarówno oprawą (kolorowe, szklane kości imitują fragmenty witraża) jak i mechaniką. Proste i klarowne zasady sprawiają, że łatwo nauczyć w nią grać nawet osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze współczesnymi planszówkami. Nie ma tu świadomej negatywnej interakcji, więc doskonale się sprawdzi jako gra rodzinna. My zabieramy ją ze sobą zawsze na wakacje.

Dodatek wprowadza nowe akcesoria
Dużym plusem „Sagrady” jest regrywalność powodowana kartami narzędzi oraz kartami wzorów o odmiennych poziomach trudności. Ba, ta gra ma także tryb solo, więc można w nią zagrać bez obecności innych osób. Szczerze polecam od razu kupno dodatku „Jeszcze więcej szkła”, który pozwala na zabawę nawet w 6 osób, wprowadza nowe cele indywidualne oraz nową mechanikę.
#2. Najlepsza gra o kotach
Idealna dla: mam, sióstr i wszystkich miłośników kotów

To była miłość od pierwszej rozgrywki!
Każdy kto kocha kotełki, nie będzie potrafił przejść obok tej gry obojętnie. Dla mnie to jedna z najlepszych gier o zwierzętach w jakie w ogóle grałam! Jest tu wszystko, co lubię w planszówkach: intuicyjne i logiczne zasady, nutka negatywnej interakcji, dynamiczne tempo i jeszcze oryginalna, lekka oprawa graficzna. „Najlepsza gra o kotach” polega na sprytnym zbieraniu zestawów kart: dobieramy koty, które dadzą punkty, o ile zostaną nakarmione, jeden z trzech rodzajów żywności oraz zabawki i ubranka, które także potrafią przynieść sporo punktów. Jest tu na tyle dużo strategii, że za każdym razem możemy podejść do gry inaczej i gwarantuję, że nieprędko się ona znudzi.
Choć z moich obserwacji wynika, że bardziej ten tytuł podoba się paniom i dziewczynkom, to oczywiście i chłopacy będą w stanie świetnie się tu bawić. To uniwersalna, fajna propozycja karciana. Jak chcecie ją przetestować przed zakupem to poszukajcie na Google Play „Cat Lady” – to cyfrowy oryginał tej produkcji.
#3. 7 Słów
Idealna dla: miłośników gier słownych (np. Scrabble) – raczej starszej młodzieży i dorosłych niż dzieci

Scrabble mogą się schować!
To najświeższa gra z tego zestawienia, ale mam ją na tyle ograną, że z czystym sumieniem mogą ją Wam polecić. To jedna z niewielu gier słownych, które pozwalają układać słowa nawet spoza dostępnej na stole puli liter. Mechanika jest prosta jak konstrukcja cepa – ot, chodzi o to, by w każdej rundzie zapisać słowo, które będzie składało się z jak największej liczby widocznych liter, bo to właśnie one przynoszą tu punkty. Co więc jest w niej takiego fajnego? To, że co rundę litery punktują inaczej, a do tego gra jest bardzo szybka, bo odbywa się pod presją czasu. Czuć tu także mocną rywalizację. Nam podoba się w niej także to, że skłania do wymyślania długaśnych konstrukcji. Polecam amatorom Scrabble i krzyżówkowiczom. „7 słów” pozwala zagrać zarówno w trybie solo jak i nawet w 6 osób!
#4. Palec boży
Idealna dla: każdego, ale zwłaszcza tych, co za młodu pstrykali w kapsle

Ogromne pudło skrywa przepiękną matę do gry!
„Palec boży” to także jedna z gorących nowości FoxGames i jedyna gra z tego zestawienia, która pochodzi od polskich autorów. Pozycja bardzo uniwersalna i tak naprawdę ma szansę spodobać się każdemu. Reprezentuje niszowy gatunek pstrykanek, czyli gier, w których naszymi pionami (tu wyznawcami) poruszamy przy pomocy pstryknięć. Drewniane piony pięknie suną po macie podzielonej na 4 wyspy. Naszym zadaniem jest takie rozmieszczenie swoich wyznawców, by znaleźli się na jak największej liczbie wysp i je zdominowali.
Każda runda wygląda tu inaczej dzięki kartom praw, które wprowadzają nowe zasady – raz będziemy pstrykać z zamkniętymi oczami, raz wywołamy tornado, a kiedy indziej będziemy mogli zmienić nasze pionki na większe. Do tego każdy z bogów reprezentowanych przez graczy ma unikalne zdolności. Jest tu mega fun, odpowiednia dawka strategii i dużo negatywnej interakcji. No i dobre jest też to, że nawet dzieciaki mają tu szansę wygrać z dorosłymi. Aż żałuję, że da się grać tylko w 4 osoby, choć zawsze możecie podzielić się też na drużyny :-)
#5. Nowy wspaniały świat
Idealna dla: fanów SF, osób lubiących lekkie strategie

Jedna z najładniej ilustrowanych gier FoxGames
Wbrew pozorom gra nie nawiązuje do powieści Aldousa Huxleya, choć także opowiada o przyszłości. Specjalnej fabuły tu jednak nie uświadczycie (choć to może zrekompensować nieco dodatek „Wojna albo Pokój”. To gra, w której każdy z graczy rozbudowuje swoje imperium poprzez pozyskiwanie budowli i technologii generujących określone rodzaje zasobów. Występuje tu mechanika draftu, którą nie każdy lubi bo wprowadza losowość (nieużyte karty przekazujemy przeciwnikowi), ale przede wszystkim mamy tu budowanie swojego silniczka przynoszącego dobra i punkty.
Jest w tej grze świetne flow, coś co sprawia, że wciąż ma się do niej ochotę siadać. Mimo dużej ilości elementów „Nowy wspaniały świat” nie jest skomplikowaną grą – amatorzy także dadzą z nią sobie radę, bo zasad jest zaledwie garstka, a ikonografia czytelna i logiczna.
#6. Londyn
Idealna dla: bardziej zaawansowanych graczy, fanów ekonomii

Odbuduj Londyn po Wielkim Pożarze
Chyba najbardziej poważny tytuł z gier FoxGames. „Londyn” wciąż znajduje się całkiem wysoko w rankingu BGG. Przemyślana, ekonomiczna strategia, w której rozbudowujemy swoje dzielnice po Wielkim Pożarze, walcząc jednocześnie z ubóstwem. Odpowiednio długa, z kilkoma ciekawymi mechanikami i z tak niewielką dawką losowości, że przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które lubią czuć, że wszystko w grze zależy od nich. Przepięknie wykonana i pozwalająca na stosowanie wielu strategii.
#7. Obłędny Rycerz
Idealna dla: 6-9 latków

Nietypowa gra z pogranicza świata zabawek
Absolutny sztos w kategorii gier dziecięcych. „Obłędny Rycerz” to kooperacyjna gra zręcznościowa, w której każdy z graczy kontroluje jedną lub dwie dźwignie. Ich naciśnięcie powoduje przechylenie planszy na daną stronę. Na planszy (w sumie jest tu aż 20 map!) znajdują się różne pułapki, a wspólnym celem jest doprowadzenie poruszającego się po planszy rycerza w dane miejsce i wykonanie określonego zadania (np. wrzucenie wrogów do dziur w odpowiedniej kolejności).
Ta pozycja ma wszystko, co spodoba się dzieciom: nietuzinkowe wykonanie, proste zasady, mechanikę wymagającą komunikacji (czyli głęboką interakcję) i elementy, którymi można się bawić poza grą. Choć docelowo gra się tu pod presją czasu, to z młodszymi pociechami można grać bez tego. To jedna z tych produkcji dla dzieci, przy których dorośli także się świetnie bawią.
#8. Leśne Duchy
Idealna dla: mam, dziewczyn, dziadków i wszystkich miłośników gier logicznych

Mimo dużej rywalizacji, jest w tej grze sporo ciepła
„Leśne Duchy” to gra, która zwłaszcza podoba się kobietom – chyba z uwagi na minimalistyczne grafiki i relaksacyjną atmosferę. Zasady są bardzo przystępne – chodzi tu o kompletowanie zestawów płytek w taki sposób, by na koniec mieć przynajmniej po jednej płytce każdego koloru (za braki są minusy) i przy tym więcej płytek w kolorze niż reszta graczy, gdyż tylko w ten sposób można pozyskać punkty. W swojej turze gracz zabiera 1 kafel w dowolnym kolorze, który posiada 2 ikony ducha lub dwa kafle tego samego koloru, z których każdy posiada po 1 ikonie ducha. W obu przypadkach zabrać można tylko te kafle, które znajdują się w skrajnych kolumnach.
„Leśne Duchy” są bardzo regrywalne dzięki temu, że za każdym razem układ kafli jest inny, a do tego możemy włączyć do gry kilka wariantów. Jest nawet wymagający tryb solo, więc to też fajna gra dla singli. Jedna z niewielu gier, w które można grać spokojnie w plenerze, bo kafle są na tyle ciężkie, że nie strąci ich wiatr.
#9. Reef
Idealna dla: całej rodziny

Familijny hit 2019 roku!
Gra, która nie kupiła mnie swoim wykonaniem (plastikowe elementy wyglądały jak na mój gust zbyt tandetnie), ale za to mocno zabłysnęła mechaniką. „Reef” to przedstawiciel gatunku logicznych gier abstrakcyjnych. Gracze układają na swoich planszetkach fragmenty raf koralowych, według schematów z pozyskanych kart. W przeciwieństwie do „Sagrady” czy „Azula”, w których wszystkie elementy stawiamy na płasko, tutaj budujemy także na wysokość, co sprawia, że mamy większe pole manewru. Bardzo uniwersalna pozycja, w którą da się zagrać już nawet z ośmiolatkami.
#10. Komiksy paragrafowe i gamebooki
Idealne dla: tych, którzy uwielbiają czytać i rozwiązywać zagadki logiczne

Każdy może znaleźć tu coś dla siebie
Jeżeli obawiacie się, że gra planszowa nie wciągnie obdarowywanej osoby, ale chcielibyście podarować jej coś z pogranicza mediów to serdecznie polecam komiksy paragrafowe lub gamebooki. Te pierwsze pozwalają przeżywać przygodę – czytelnik staje się graczem, który wybiera, do którego kadru „pójdzie” jego bohater, o co zapyta postacie itd. Tematyka jest bardzo szeroka – mamy detektywistyczną serię o Sherlocku Holmesie, komiksy dedykowane dzieciom jak też i takie dla dorosłych (np. „Porwanie”).
Jeżeli ktoś nie przepada za komiksami, to tutaj polecam serię Fighting Fantasy. Zasady są dość zbliżone, choć występują tu także rzuty kością i konieczność robienia notatek w postaci rysowania mapy. Mamy za to znacznie więcej treści.
Trzecim rodzajem gier książkowych, są Dzienniki, w których fabuła jest raczej szczątkowa, ale za to mają one wymagające zagadki logiczne. O ile „Dziennik 29” czy „Dziennik: Wyprawa 1907″ to pozycje kierowane dla starszego czytelnika (min. 14+), to dla dzieci polscy autorzy przygotowali pełną humoru i fajnej fabuły „Dziennik: Zagadkowa Podróż”. Tu z kolei poradzą sobie nawet ośmiolatki.
To moje typy, ale polecam przejrzeć całą bibliotekę wydawnictwa!