Nasz kraj ma długą i fascynującą historię, a o jego kulturowym dziedzictwie uczymy się nie tylko przez okres szkoły podstawowej. ``Poznaj Polskę`` to edukacyjna gra od wydawnictwa Alexander, która przez kilka różnorodnych zabaw pomoże zapamiętać dzieciom różne ciekawostki związane z ojczyzną, a dorosłym odświeży pamięć.
Z pewnością każdy z dorosłych jest w stanie wymienić pierwszego króla Polski, odśpiewać hymn, czy podać datę bitwy pod Grunwaldem bez zająknięcia, nawet będąc nagle zbudzonym z głębokiego snu. Dzieci mają jednak często problem z zapamiętaniem historii, a nawet polubieniem tego przedmiotu, który kojarzy się niechybnie ze żmudnym wkuwaniem dat. Dlatego warto już od najmłodszych lat inwestować w gry edukacyjne, które rozwiną wiedzę maluchów poprzez zabawę. Jedną z tegorocznych propozycji firmy Alexander jest gra „Poznaj Polskę”, która tak naprawdę jest zestawem złożonym z pięciu pomniejszych gier.
Poznaj Polskę – co w pudełku?
Elementów jest tu całe mnóstwo. W pudełku znajdziemy planszę z torem, po którym będziemy przesuwać się pionkami, dwustronne puzzle, 40 kafli herbów miast, 55 kart pytań, 25 kart strojów, 30 kart z datami, 30 czerwonych żetonów punktacji, pionek, kostkę i klepsydrę. Te wszystkie komponenty wykorzystywane będą w głównej grze, natomiast wybrane z nich posłużą także do dodatkowej zabawy. Bardzo istotnym elementem zestawu jest także 32-stronicowy folder zawierający masę informacji na temat geografii, przyrody i historii Polski. Warto przeczytać go przed zabawą, bo dostarcza kompletnej wiedzy potrzebnej do udzielenia prawidłowych odpowiedzi. O ile bowiem z podaniem sąsiadujących z nami krajów czy liczbą województw mało kto będzie miał problem, tak z określeniem największego terenu piaszczystego czy najwyżej położonej miejscowości w Polsce może okazać się nie lada zagwozdką.
Jak widzicie na zdjęciach elementy wykonane są w bardzo prosty, można rzecz oszczędny sposób. Karty posiadają białe tła, a plansza z torem nie oszałamia wizualnie. Najciekawszym elementem są z pewnością kafle z herbami i ilustrowane karty z ludowymi strojami. Po okładce pudełka spodziewałam się większego urozmaicenia kolorystycznego, zwłaszcza, że jest to gra edukacyjna, która powinna z miejsca zaintrygować dzieci. Graficznie jest skromnie, ale na szczęście gra nadrabia to mechaniką.
Poznaj Polskę – zasady gry
Tak jak napisałam powyżej zestaw umożliwia zabawę na kilka sposobów. Pierwszą możliwością są puzzle, które po jednej stronie zawierają mapę województw z ludowymi strojami, a na drugiej mapę z najciekawszymi atrakcjami danego regionu. Elementy układanki są duże, ot idealne dla 4-5 letniego dziecka.
Drugą zabawą jest gra typu Pamięć, w której wykorzystuje się kafle herbów. Zasady powinny być wszystkim dobrze znane – rozkładamy 40 kafli na stole koszulkami do góry, a następnie każdy uczestnik gry kolejno odkrywa dwa kafle. Jeśli trafi na parę – zabiera ją ze sobą. Jeśli nie – odkłada na miejsce. Wygrywa osoba z największą liczbą par.
Trzecią zabawą jest gra w Piotrusia, do której wykorzystujemy 25 kart strojów. Tasujemy je i rozdajemy pomiędzy graczy, a następnie ciągniemy po jednej od sąsiada. Dobranie pary skutkuje odrzuceniem jej na stół. Przegrywa ten, kto zostanie na końcu z kartą numer 13, czyli tytułowym Piotrusiem odzwierciedlonym przez strój współczesnego chłopca.
Czwarta gra to quiz historyczny, to którego wykorzystujemy karty z datami oraz klepsydrę. Karty układamy na stosie datą do dołu. Następnie pierwszy gracz dobiera wierzchnią kartę i mówi jakiego wydarzenia dotyczy podana na karcie data. Czas odpowiedzi wyznacza klepsydra. Jeśli udzieli poprawnej odpowiedzi – wygrywa żeton, jeśli nie – nic się nie dzieje. Gra kończy się wtedy, gdy ktoś zdobędzie 10 punktów.
Najbardziej rozbudowaną, można powiedzieć właściwą grą, jest zabawa z planszą i wszystkimi pozostałymi elementami. Zasady nie są skomplikowane. Po przygotowaniu komponentów rozgrywkę zaczyna najmłodszy z graczy stawiając pionek na polu startowym. Następnie rzuca on kostką i przesuwa pionek o tyle pól, ile wypadło na kości. Pole, na którym zatrzyma się pionek decyduje o zadaniu, które musi wykonać gracz, by otrzymać żeton punktacji.
Litera P na jasnożółtym tle oznacza pobranie karty pytania z wierzchu stosu i udzielenie odpowiedzi na pytanie umieszczone na żółtym tle. Analogicznie wykonuje się to samo zadanie w przypadku stanięcia na polu niebieskim. Pytania umieszczone na niebieskim tle to pytania otwarte, których poprawność określa reszta towarzystwa posiłkując się ewentualnie internetem czy encyklopedią.
Pole czerwone oznacza pobranie karty daty – gracz musi wymienić wydarzenie związane z określoną datą. Pole zielone to zabawa w zgadnięcie regionu, z którego pochodzi pobrana karta stroju. Żółte pole z literką H z kolei wymaga odwrócenia dwóch tabliczek z herbami. Odkrycie dwóch takich samych pozwala zabrać je do siebie.
Gra kończy się, gdy jeden z graczy jako pierwszy zdobędzie 10 żetonów.
Poznaj Polskę – wrażenia z rozgrywki
Mimo naszych obaw związanych z estetyką gry, „Poznaj Polskę” okazało się bardzo przyjemnym tytułem. Wielokrotnie łapaliśmy się na tym, że nie używana od lat wiedza historyczna zwyczajnie zanika. Najbardziej spodobała nam się gra planszowa z uwagi na różnorodność zadań. Mieliśmy tu trochę geografii, trochę znajomości strojów ludowych (bigos i barszcz z uszkami każdemu, kto umie rozpoznać je wszystkie!), garść historii i szczyptę wiedzy ogólnej, związanej z ciekawostkami czy słynnymi Polakami. Dobrze, że twórcy nie skupili się wyłącznie na suchych faktach i wprowadzili też elementy gry pamięciowej, co pozwalało zdobyć punkty nawet najmłodszym graczom, którzy nie przerabiali jeszcze w szkole wszystkich ujętych w grze tematów.
Pozostałe gry są dla nas dodatkami, którymi można pobawić się tylko, gdy nie ma się dostępu do innych tytułów i raczej wydają się nam dorabianiem ideologii do elementów składowych niż wartościowymi produktami, ale biorąc pod uwagę niską cenę całości – około 42 zł w najtańszych sklepach internetowych – nie powinniśmy na nic narzekać. Wprost przeciwnie, zawsze lepiej, że producent oferuje coś ekstra, zwłaszcza, że to tytuł oferowany dzieciom, które z założenia dość szybko się nudzą.
Poznaj Polskę - Ocena końcowa
-
5/10
-
8/10
-
5/10
-
7/10
-
8/10
Poznaj Polskę - Podsumowanie
Dla 10-13 latków to świetna propozycja, która pomoże pogłębić wiedzę dotyczącą naszego kraju, przydatną w wielu różnych przedmiotach szkolnych. Jako gra familijna sprawdzi się również, zwłaszcza, że niektóre pytania czy zadania mogą zagiąć i dorosłych. Wizualnie nie jest to najpiękniejsza gra edukacyjna, jaką widzieliśmy, ale za to jedna z bardziej przystępnych cenowo.
User Review
( vote)Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Alexander