Ze wszystkich 76 uczestników konkursu, 7 wykazało się największą wiedzą o Japonii i odpowiedziało prawidłowo na wszystkie pytania!
To zaś oznacza, że pytania nie były ani zbyt łatwe, ani zbyt proste. Bardzo Wam dziękuję za pozytywny odzew i liczne buźki zostawiane w odpowiedziach na pytanie. Starałam się, by nie wymagały one szperania w Wikipedii. Do ścisłego finału przeszło 7 osób. Tu, zgodnie z regulaminem, by rozstrzygnąć remis wzięłam pod uwagę odpowiedź na ostatnie pytanie, którego nie dało się „wyguglać” w żaden sposób. Pytałam o to, ile przeszłam kilometrów w ciągu 12 dni w Tokio. Prawidłowa odpowiedź to 125,16 km :). Najbliższej tej odpowiedzi była:
- Aleksandra Jeżewska, która podała wynik 120 km
Olu, serdecznie gratulujemy wygranej i szerokiej wiedzy o Japonii. Skontaktuję się z Tobą za pośrednictwem e-maila. Poleci do Ciebie nowiutki egzemplarz „Kwiata Wiśni”.
Poniżej przedstawiamy wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
1. Co symbolizuje ta konstrukcja i jej podobne?
Tu nikt nie miał problemów. To oczywiście brama tori, symbol przejścia między światem śmiertelników, a bogów. Tori stoją najczęściej przy wejściach do świątyń.
2. Jak nazywają się te rybki, często pływające w japońskich stawach?
Tu także nikt nie miał złudzeń. To karpie koi.
3. Jaki znany budynek tonie w chmurach?
A tu pierwsze pytanie, na którym sporo osób się wyłożyło. Na zdjęciu widzimy Tokio Tower. Ok. 20% osób podała SkyTree, który wygląda zupełnie inaczej, nawet na wysokości tej podstawy.
4. Jakiego znanego potwora można zobaczyć nad kinem w Tokio?
Znów perfekcyjnie odpowiedzieliście. Oczywiście – Godzillę!
5. Jak nazywa się to danie?
Tu parę osób pomyliło danie z koreańskimi plackami ziemniaczanymi, ale są to okonomiyaki, placuszki z kapusty :-)
6. Replikę jakiego słynnego posągu można zobaczyć na Odaibie, w okolicach Tęczowego Mostu?
Nie jest to niestety jednorożec Gundam, jak napisało kilka osób, choć i on znajduje się na tej sztucznej wyspie. Blisko mostu stoi jednak replika Statuy Wolności.
7. Jak nazywa się ta zabawka, popularna w Polsce w latach ’90?
Znów perfekcyjna odpowiedź :-) Wszyscy dobrze wiedzą, że to tamagotchi!
8. Jak nazywają się te istoty?
9. Jak nazywa się ta szalenie popularna w Japonii gra?
90% osób wiedziało, że chodzi o Pachinko, czyli automaty do gry, w których obserwuje się spadające, metalowe kuleczki. Nie chodziło tutaj ani o Soul Calibura (wow, że to wypatrzyliście z tej fotki!) :D), ani o „arcade machine”, bo to pojęcie obejmuje też tradycyjne automaty jakie stały u nas w latach ’80.
10. Jaką charakterystyczną cechę mają klasyczne, japońskie samochody?
Po Waszych odpowiedziach wnioskuję, że to było najtrudniejsze pytanie. Specjalnie nie dawałam do niego zdjęcia, by nie nasuwać odpowiedzi. Oczywiście, wielu z Was napisało, że są one kanciaste, małe i mają kierownice po prawej stronie, ale takie auta występują też w innych częściach świata. Tymczasem cechą, która od razu rzuca się w oczy na ulicach japońskich miast, są lusterka umieszczone na masce lub błotnikach z przodu.
11. Dlaczego Japończycy wybudowali pomnik temu psu w centrum miasta?
Znów 100% prawidłowych odpowiedzi. Wszyscy znacie historię psa Hatchiko i bardzo się z tego powodu cieszę. Dla tych, co nie znają – ten piesek rasy akita codziennie odprowadzał swojego pana na stację metra w Shibuyi i czekał na jego powrót z pracy. Kiedy pewnego dnia mężczyzna zginął, Hatchiko nie ruszał się z miejsca. Wiernie czekał przez całe 10 lat tam, licząc na to, że jego pan powróci.